• 608 775 582
  • PO-PÁ: 8:00-18:00
  •  

VYUŽIJTE PŘÍSPĚVKY FKSP A BENEFITY, VŠE VYŘÍDÍME OBRATEM.

Po stopách naší české historie

úvodní foto
Publikováno 3. 3. 2019

Vydejte se s námi na výlet v čase a přeneste se do minulosti. Možná se budete chtít dovědět něco víc o nás Slovanech. Nebo o nedávné válečné minulosti našeho národa. Připomeňme si Den vítězství, který slavíme 8. května. Využijte květnové státní svátky, přidejte si k nim pár dnů volna a udělejte si jarní dovolenou! V článku Vám přinášíme zajímavé turistické cíle, kam si vyjeďte na výlet za poznáním a zážitky při Vaší dovolené.

Vydejte se s námi po stopách Slovanů. Jak Slované žili uvidíte na vlastní oči v unikátním komplexu Archeoskanzen Modrá. Navštivte místo původního osídlení s celou rodinou. Nejmenší děti budou nadšení z volně pobíhajících prasátek, koz, slepic a ovečky, kterou si mohou pohladit. Rodiče i děti si mohou vyzkoušet střelbu z luku, navštívit centrum slováckých tradic a poznat tak naši dávnou historii. Ve Skanzenu to stále žije a konají se tu různé akce a naučné programy a představení.

Zarsík
Zarsík

Další slovanské hradiště najdete v Mikulčicích na Moravě, bývalo to jedno z nejvýznamnějších středisek Velkomoravské říše. Dnes zde můžete obdivovat základy osmi kostelů a knížecího paláce. Vše krásně uvidíte z vyhlídkové věže. V pavilonu díky dvěma archeologickým expozicím nahlédnete do života Moravanu tehdejší doby.

"Slovou-li se Slované od slávy, či od slova?" Tento citát od Josefa Dobrovského vystihuje národ Slovanů, kteří přišli do Evropy při stěhování národů v v 6. století. Slované prý byli stateční a neohrožení lidé, kteří dovedli statečně bojovat a získat si tak slávu. Zároveň byli velmi pohostinní a starali se o své rodiče a pečovali o nemocné. Slovany spojoval společný jazyk praslovanština. Teprve na přelomu 9. a 10. století se začali formovat jazyky dle území, jak je známe dnes.

O slovanském svátku v předvečer prvního května, o FilipoJakubské noci přivítejte jaro a upalte krutou bábu zimy! Tradičně se zapalovali ohně na vyvýšeném místě, kolem kterého se tančilo a lidé upalovali čarodějnici, vyrobenou ze starých šatů. Čarodějnice Morana byla stará slovanská bohyně smrti. Přinášela zimu, a proto byla na jaře upalována, aby definitivně skončila její vláda. Někde Moranu lidé místo upalování házeli do vody. Zvyk zapalování ohně je stále dodržován, na vesnicích se konají společenské akce pálení čarodějnic, kde si děti i dospělí užijí zábavu.

Pálení čarodějnic

Maškarní kostýmy na akci pálení čarodějnic

Skvělé zážitky a poznání o životě našich slovanských předků nenásilnou formou hry vás čekají v přírodním parku Zeměráj ve středních čechách u Milevska. Více než sto různých her, hlavolamů, dobrodružných úkolů a oživená slovanská vesnice na ploše devíti hektarů jsou připraveny tak, aby se do hry a poznávání mohla zapojit celá rodina.

Zarsík

Při naší výpravě za historií Slovanů stojí určitě za zmínku a hlavně návštěvu magická hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech. Toto místo bylo v minulosti pro Slovany přímo magické, stávala zde svatyně s ohromnou pohanskou dřevěnou sochou boha Radegasta. Nyní zde stojí socha věrozvěstů Cyrila a Mětoděje, kteří vytvořili Cyrilici, první písmo pro společný jazyk slovanů - staroslověnštiny. Velkou kamennou sochu slovanského boha slunce a ohně na hoře najdete i dnes, i když už ne na vrcholu, ale pod ním. Krásný výlet s nádhernými výhledy Vás čeká, když se vydáte po modré turistické značce na horu Radhošť.

Zarsík

V souvislosti se Slovany nesmíme opomenout naši druhou nejslavnější horu. I když není zdaleka nejvyšší a měří jen 465 m n.m. je určitě nejpamátnější. Podle pověsti vystoupal na Horu Říp praotec Čech. Vůdce slovanů se rozhlédl do krásné okolní krajiny a rozhodl se zde usadit. Procházka do převážně mírného kopce je možná i s kočárkem, na vrcholu si prohlédněte románskou rotundu Sv. Jiří a Vojtěcha.

Zarsík

Dovolená v Českém středohoří skýtá mnoho možností návštěv turistických cílů, krom již zmíněné hory Říp je to například i památník Lidice. A tím se v naší cestě za poznáním české historie posuneme v časové ose do ne tak dávné historie k památkám 2. světové války.

Není to tak dávno, co osud našeho národa visel na vlásku. Dnes jsme tu již podle plánů německých nacistů neměli být. Dopadlo to ale naštěstí jinak. Nacistické Německo bylo poraženo spojenci. Z nich největší zásluhu na vítězství měl tehdejší SSSR a jeho Rudá armáda, která osvobodila i převážnou část našeho území. Toto vítězství si každoročně připomínáme o státním svátku 8. května jako Den vítězství, v tento den v roce 1945 byla podepsáním kapitulace Německa ukončena 2. světová válka.

Tak, jako ve všech okupovaných zemích, byla i u nás řada kolaborantů a aktivních přisluhovačů režimu. Bylo však množství těch, kteří se nevzdali a bojovali. Naše země ztratila v boji 600 000 vlastenců. Bylo u nás silné partyzánské hnutí a naši vojáci bojovali na východní i západní frontě. Naši výsadkáři zlikvidovali i jednoho z nejmocnějších nacistů tzv 3.říše – R. Heydricha. Takovými bojovými úspěchy se nemůže pochlubit žádná jiná tehdy Němci okupovaná země.

Právě jako odplatu za atentát na Heydricha byla nacisty v roce 1942 vyhlazena obec Lidice. Na původním místě obce dnes stojí muzeum a Pomník lidických dětí od sochařky Marie Uchytilové, která po dvě desítky let vytvářela osmdesát dva dětských soch na památku dětským obětem války.

V předválečném období jsme budovali systém hraničního opevnění, které nás mělo chránit před nacistickým Německem. Bohužel jsme tuto obranu nikdy nevyužili, naši spojenci podepsali Mnichovskou dohodu a tím nás zradili. Jedním za zachovalých železobetonových opevnění je Dělostřelecká tvrz Hanička. Nenechte se zmást přívětivým jménem, tento mohutný kolos se skládá te šesti podzemních bojových objektů. Prohlídkou krytu určitě nadchnete hlavně mužskou část rodiny a všechny obdivovatele vojenské techniky a historie.

Zarsík

Součástí opevnění na obranu naší země byl i pevnostní areál Slavonice. Projděte naučnou stezku o délce 3 km se 13 zastaveními a dozvíte se zajímavosti o opevnění Československa. Každou první sobotu v srpnu tu můžete na živo zažít bojovou ukázku "Přepadení řopíků 1938".

Zarsík

Dalším významným místem bojů za naše osvobození je Památník padlým hrdinům u Bunče v pohoří Chřiby ve Zlínském kraji.Tento pomník z pískovcových kvádrů nese jména devatenácti padlých partyzánů oddílu Olga, ke kterému se mu podařil ojedinělý úspěch, když zajali a generála Von Müllera. Za což se nacisté pomstili a brutálně povraždili devatenáct mužů.

Zarsík
Zarsík

Poslední památkou na naší cestě po stopách 2. světové války je národní památník Hrabyně. Nachází se na místě, kde probíhaly nejtěžší boje ostravsko-opavské operace v závěru druhé světové války. Na místě památníku uvidíte těžkou bojovou techniku a můžete navštívit stálou expozici mapující dějiny války od jejího počátku až k jejímu konci v roce 1945.

Zarsík

Nečekejte s dovolenou na léto a užijte si jarní volné dny! A co na jarní dovolené podniknout? Přečtete si článek, kde Vám přinášíme několik tipů!

2500

Zákazníků s námi jelo 3x a více

120

Majitelů chalup je s námi přes 20 let

450+

Chat a chalup k pronájmu

98%

Zákazníků nás doporučuje