• 608 775 582
  • PO-PÁ: 8:00-18:00
  •  

OBJEDNEJTE SI VČAS NEJLEPŠÍ TERMÍNY A CHATY.

Při platbě využijte příspěvek od zaměstnavatele, benefity nebo kartu Sphere.

 

Jižní Morava - Znojemsko a Podyjí

úvodní foto
Publikováno 24. 9. 2018

Rozmanitá příroda a úžasné folklorní zvyky, které se dochovaly do dnešních dní, tvoří z jižní Moravy nesmírně atraktivní lokalitu. Lidé žijící na půvabném Znojemsku a Podyjí hýčkají skvělé vinice a starají se o to, aby vinné sklípky nikdy nevyschly.

Při pohledu na Bítov se asi každému z nás vybaví obrazy starých mistrů. Tento nádherný hrad s červenými střechami je zasazen v pohádkově malebných lesích a v kaňonu takzvaného Moravského Švýcarska. Kromě dobově zařízených komnat uvidíte i hladomornu, zbrojnici, vězení nebo panskou kuchyni. Druhé patro patří vycpaným zvířatům. Sbírka 50 vycpaných psů nejrůznějších ras je největší svého druhu na světě.

Na dohled od hradu Bítov leží romantická zřícenina hradu Cornštejn, ve které vás uchvátí prohlídka středověkého sklepení s tématickými expozicemi. V sezóně se zde můžete těšit na různé kulturní akce, šermířské souboje či kejklířská vystoupení.

Okolí řeky Dyje bylo životadárné ještě dávno předtím, než tu šlechta nechala v 11. století vystavět zámek Vranov. Ten prošel mnohými změnami, přičemž ty poslední z něj vytvořily překrásný barokní architektonický šperk. Ať už jde o skvostné interiéry nebo zámeckou kapli, rozhodně tu najdete mnoho míst, která se vám vryjí do paměti.

Znojmo, nádherné město s renesančním centrem, se může pochlubit i nejdelší a nejbohatší spletí podzemních chodeb v republice. Tento systém chodeb a sklepení má v součtu téměř 27 kilometrů a rozkládá se na čtyřech patrech. Kdysi se tu archivovalo víno, probíhaly tu i soudní procesy, nechybí mučírna nebo prastaré studny. Podzemí ale nabízelo i v těžkých dobách úkryt místním obyvatelům a přezdívalo se mu „město duchů“.

Víte, kde najdete jeden z největších vinných sklepů na světě? Napovíme, že je to v Příměticích na Znojemsku a postavili ho jezuité ve tvaru latinského kříže. Kromě obrovského prostoru, který má na délku 110 metrů a na šířku 65, vás nejspíš překvapí i zcela mimořádná akustika. Když potichu promluvíte směrem ke zdi, klenba donese váš hlas až na druhý konec chodby. Tomuto malému velkému zázraku se říká „jezuitský telefon.“ Svůj pomník má v Příměticích slavný Prokop Diviš, vynálezce bleskosvodu.

Čtyři desítky předválečných automobilů a desítky bicyklů najdete ve znojemském Muzeu motorismu. Ve stejném městě je i Muzeum vinařství a bednářství, které do této jihomoravské oblasti skvěle zapadá. Vzniklo v Louckém klášteře, který byl postaven ve 12. století.

Zámek Jevišovice neboli starý zámek má ty nejlepší aristokratické časy za sebou, ale stále je to překrásné renesanční sídlo. Dnes jsou v něm muzejní sbírky a k těm nejvděčnějším patří expozice lidového nábytku a historických hudebních nástrojů. V Jevišovicích stojí rozhodně za vidění i jedna z nejstarších kamenných přehrad v Evropě, která se zařadila mezi cenné technické památky. V létě se tu lidé koupají a rekreují. Městečko Jevišovice je nejmenší v jihomoravském kraji a leží ve znojemském okrese.

Chcete vědět, kde leží jedna z nejstarších a nejlepších vinic v Evropě? Jmenuje se vinice Šobes a najdete ji v meandru řeky Dyje. V létě můžete přímo na vinici ochutnat skvělá místní vína.

Další kvalitní vína můžete ochutnat i ve známých Vinných sklepích Lechovice, kam ze Znojma dojedete za cca čtvrt hodinky. Zdejší vína jsou pro svou kvalitu oceňována i na mezinárodních výstavách.

Hluboké Mašůvky patří v Podyjí k nejstarším pravěkým osadám a leží 8 kilometrů od Znojma. Tato malá obec neupadla v zapomnění. Naopak! Jde o jedno z nejživějších poutních míst na jižní Moravě. Kostel Navštívení Panny Marie, lurdská studna, kapličky a svaté obrázky, to vše tvoří nezapomenutelnou atmosféru místa, které je spojeno s příběhem o zázračném uzdravení.

Barokní sousoší s názvem Kalvárie se nachází na příkrém kopci pod římskokatolickým kostelem sv. Mikuláše, který patří mezi chráněné kulturní památky ČR.

K mimořádným dominantám oblasti patří bezesporu i Vranovská přehrada, jedna z nejteplejších u nás. Koupání je tu možné od června až do poloviny září. Vstup do vody je pozvolný, pláže písčité, takže ideální pro rodiny s dětmi. V bezprostřední blízkosti najdete okouzlující Národní park Podyjí. Neporušená příroda, krásné scenérie, bezpočet turistických i cykloturistických cest a stezek propůjčují místu osobité kouzlo, které ještě podtrhují romantické meandry řeky Dyje a úchvatné vyhlídky po okolí.

K milovníkům zimních sportů je oblast Národního parku Podyjí štědrá, neboť jim nabízí atraktivní běžkařské trasy. Ty se rozkládají v okolí Vranova nad Dyjí, Lesné a Čížova.

10 000+

Zákazníků s námi jelo 2x a více

200+

Majitelů chalup je s námi přes 10 let

500+

Chat a chalup k pronájmu

98%

Zákazníků nás doporučuje