•  608 775 582   po-pá: 8:00-18:00

VOLNÉ CHATY A CHALUPY NA SILVESTRA 2020 zde.

Šumava a Pošumaví

úvodní foto
Publikováno 26. 8. 2018

Šumava je jedním z nejstarších evropských pohoří a říká se jí právem Zelené srdce Evropy. Výletníky lákají hluboké lesy, romantické výhledy, pestrobarevné louky, lidová architektura, stejně jako možnost zasportovat si, vykoupat se v přírodě, navštívit historické památky nebo užít si s dětmi dobrodružství díky nejrůznějším atrakcím.

Celá oblast, včetně Pošumaví, má mnoho tváří. Nachází se tu opuštěný, tajemný prales Boubín, ale i Český Krumlov, který v létě připomíná lidské mraveniště. Přehrada Lipno drží primát, protože jde o největší umělé jezero u nás. Hluboký zážitek ve vás zanechá návštěva kláštera ve Vyšším Brodě, stejně jako desítky kilometrů, které ujedete v malebné krajině s rodinou nebo přáteli na kole.

Jakmile napadne sníh, zimní střediska působí na lyžaře doslova jako magnet. Zadov, Churáňov nebo Železná Ruda patří k nejnavštěvovanějším. Skiareál Lipno láká rodiny s dětmi díky svý mírným svahům ale i stezku v koruných stromů.

Okouzlující Český Krumlov, Popelčin hrad Švihov, mučicí nástroje v Kašperku

Český Krumlov je v hledáčku našich i zahraničních turistů z celého světa. Spleť křivolakých středověkých uliček, romantická zákoutí, a především velkolepý zámek nebo park s otáčivým hledištěm patří k unikátům, stejně jako místní barokní divadlo. Českokrumlovský hrad a zámek byl zapsán jako kulturní památka UNESCO.

Jen 8 km dál, v místě, kde většina vodáků končí svou plavbu po Vltvavě, najdete nezachovalejší gotický klášter v Čechách - Kláštěr cisterciáků Zlatá Koruna.

Na nejkrásnějším vodním hradě Švihov z 15. století, který můžete rovněž navštívit, se natáčela legendární pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Za návštěvu stojí i okresní město Prachatice s historickým jádrem, které je městskou památkovou rezervací. Krásný výhled Vám poskytne věž sv. Jakuba na náměstí. Znalosti můžete nabít v Muzeu Prachatice a nebo se podívat do Muzea české loutky a cirkusu. Rodiny s dětmi ocení městské koupalištěareál lesních her u Lázní sv. Markéty nad městem.

Město Prachatice

 

Rožmberský letohrádek ve stylu italských vil, je ojedinělou manýristickou stabou u nás, Zámek Kratochvíle je obklopen vodním příkopem a precizní renesační zahradou, návštěva tohoto místa ve vás zanechá úchvatný dojem. 

Majestátný hrad Rožmberk je zajímavý díky přehlídce nejrůznějších mučicích středověkých nástrojů, doplněné o poutavý výklad.

V šumavských hvozdech je ukryta i zřícenina hradu Kašperk. Hrad připomíná dobu Karla IV., který byl jeho zakladatelem. Zřícenina posloužila filmařům při natáčení pohádky Anděl Páně.

Romantická a divoká příroda Šumavy

Horský šumavský hřeben měří 120 km. Nádherné smíšené a smrkové lesy jsou asi největším lákadlem, stejně jako voňavé, rozkvetlé louky. Když se řekne Šumava, každému se asi vybaví i nádherná ledovcová jezera, zejména Černé a Čertovo. Bezedné slatě, rašeliniště, ale i panenská příroda rovněž patří k místnímu koloritu. Atraktivním turistickým cílem je i pramen Vltavy, který vyvěrá nedaleko Kvildy.

Nejpůsobivější výhled široko daleko nabízí rozhledna Poledník. Pokud vystoupáte nahoru, budete mít Šumavu jako na dlani.

Děti? Baví je bobová dráha, muzeum hraček i voskové figuríny

Bobová dráha Lipno s nadjezdy, podjezdy a tunely, to je adrenalinová záležitost pro malé i velké. Muzeum voskových figurín stojí v Českém Krumlově a dokonalé kulisy vás přenesou do středověkého tržiště, zblízka si také prohlédnete slavné historické osobnosti.

Při nepříznivém počasí najdete příjemný azyl v kašperském Muzeu motocyklů a hraček. Rodiče se také nudit nebudou, v muzeu se mohou pokochat kolekcí 350 nejrůznějších pivních lahví.

K mimořádným zážitkům se řadí i návštěva grafitového dolu pod Českým Krumlovem, kde se těžila tuha. Svezou vás tu důlním vláčkem, abyste získali představu, jaké to je být horníkem a pracovat v hloubce 70 metrů.

Archeopark Prášily vás díky svým historickým replikám přenese do doby, kdy na našem území žili a hospodařili Keltové.

A kdo chce vidět nejkratší mezinárodní železniční trať, měl by vědět, že měří pouhých 105 metrů a vedla z Volar do Pasova. Dnes už cestujícím neslouží, ale turisté se mohou svézt v napodobenině historické parní lokomotivy nebo v drezíně.

Na brusle, ale i do korun stromů

Pokud milujete pohyb a baví vás technické památky, vyjeďte si na kole podél Schwarzenberského plavebního kanálu. Jeho délka je cca 50 km, kdysi sloužil k plavení dříví, dnes patří k unikátům svého druhu.

Vyhledávanou atrakcí je Stezka korunami stromů Lipno, zatím jedna z mála v naší zemi. Pěšky se projdete v úrovni korun stromů a pokocháte se výhledem. Stezka měří 675 metrů, lze sem zajet i s kočárkem. Nedávno tu také vyrostla trať upravená speciálně pro jízdu na koloběžce. Míst, kde si můžete tento jednoduchý dopravní prostředek půjčit a projet se, na Šumavě rychle přibývá.

V Pošumaví najdete i farmy, takže vyjížďka na koni patří k dalším možnostem, jak trávit volný čas.

Rozptýlení a zábavu najdou malí i velcí v Areálu letních sportů Lipno, nabídka aktivit je tu rozmanitá, například moderní paddleboarding na vodě. Kromě kola si přibalte na cestu na Šumavu i in-line brusle, terén je tu ideální.

Koupání na Lipně, osvěžení v bazénu i aquaparku

Jižní Čechy jsou co do nabídky koupání a vodních sportů štědré. Mekkou sportovců, ale především milovníků vodních radovánek, je Lipno. Lze tu provozovat windsurfing, svézt se v jachtě, kánoi nebo katamaránu, a samozřejmě se také vykoupat a osvěžit se. Aquaworld Lipno i s krytými bazény milují hlavně rodiny s dětmi, protože caparti se tu vyřádí i ve špatném počasí. Nezklamou ani bazény ve Sportovním areálu v Sušici nebo vodní atrakce v Aquaparku v Horažďovicích.

V zimě si zalyžujte nebo pokořte Lipno na bruslích

Zimní střediska nabízejí skvělé zázemí, tedy výborně upravené sjezdovky a vše, co k tomu patří. V Železné Rudě najdete lyžařské svahy o různé obtížnosti, takže se sem sjíždějí jak naprostí začátečníci, tak i velmi zkušení lyžaři, protože každý si tu najde to své.

K oblíbeným místům patří Kramolín s devíti svahy o celkové délce necelých 7,5 km, podobně jako Zadov s osmi svahy nebo Kubova Huť s pěti. Děti získají první zkušenosti na lyžích ve Fox parku a Bambini parku na Lipně, které nabízejí podobné technologické vybavení jako špičková alpská střediska.

Jakmile přehradu Lipno v zimě přikryje silná vrstva ledu, bruslaři slaví, protože mají k dispozici jednu z nejdelších bruslařských tratí na evropském kontinentu. Ledová magistrála měří přes 10 kilometrů. Po zmrzlé hladině se prohánějí i běžkaři. Ti si rovněž oblíbili i Českou Kanadu se 100 km upravených tras nebo oblast Zadov-Churáňov, která je spojena se jménem naší běžecké jedničky Kateřiny Neumannové.

Kdo jednou navštíví Šumavu a Pošumaví a podlehne jejich kouzlu, ten se sem bude pravidelně vracet, aby poznal další nádherné přírodní scenérie, historické památky i méně probádaná, ale o to lákavější místa. Toto pohoří také otevírá náruč milovníkům zimních i letních sportů a nezapomenutelnou dovolenou tu prožijí i rodiny s dětmi.

2500

Zákazníků s námi jelo 3x a více

120

Majitelů chalup je s námi přes 20 let

450+

Chat a chalup k pronájmu

98%

Zákazníků nás doporučuje