• 608 775 582
  • PO-PÁ: 8:00-18:00
  •  

OBJEDNEJTE SI VČAS NEJLEPŠÍ TERMÍNY A CHATY.

Při platbě využijte příspěvek od zaměstnavatele, benefity nebo kartu Sphere.

 

Máchovo jezero a Kokořínsko

úvodní foto
Publikováno 23. 3. 2019

Atraktivnímu Máchovu kraji dominují Doksy, Staré Splavy, Bezděz, ale především Máchovo jezero, které dostalo jméno po básníkovi Karlu Hynku Máchovi. Pohádková krajina Kokořínska kdysi inspirovala nejrůznější umělce a kumštýře. Dnes láká turisty, sportovně založené jedince a rodiny s dětmi, které tu zažijí spoustu dobrodružství. 

Starobylý Bezděz, úžasné výhledy z Kokořína, tajuplný hrad Houska.

Český král Přemysl Otakar II. nechal vystavět hrad Bezděz. Moc rád tu trávil svůj čas i náš nejvýznamnější panovník Karel IV. Z hradu je úchvatný výhled na Máchovo jezero. Charakteristická silueta hradu se dvěma věžemi tvoří nezapomenutelnou dominantu regionu. Patří i mezi naše nejzajímavější a nejoblíbenější středověké památky.

Písečná pláž u Máchova Jezera

Tobogán a dětské hřiště u Máchova Jezera

Renesanční zámek Zákupy, dříve sídlo bohatých Habsburků, překvapí svými pompézními interiéry. Raritou, kterou jinde neuvidíte, je výtah z roku 1870. Během 1. světové války se ale vše otočilo a zámecké komnaty sloužily jako lazaret.

Barokní freska v zámku Zákupy

Hradby hradu Kokořín připomínají svým tvarem loď, vysoká věž se nápadně podobá stěžni. Leží na ostrohu pískovcové skály nad kokořínským dolem. Loupeživé rytíře, kteří tu kdysi řádili, na hradě už nepotkáte. O důvod víc, proč se sem vypravit. Z věže je úžasný výhled po okolí. Středověký hrad má svou zvláštní atmosféru, která v minulosti přitahovala mnohé umělce. Váže se k němu řada pověstí, stal se inspirací i pro K. H. Máchu.

Dříve trochu pozapomenutý hrad Houska nedaleko Kokořína slaví comeback. Stále více turistů si ho chce prohlédnout, možná i proto, že je opředen neskutečným množstvím mýtů a tajuplných pověstí. Nejoblíbenější pověstí je patrně ta o bráně do pekel, která se na hradě nachází. Během návštěvnické sezóny se zde konají jarmarky, vystupují zde šermíři, tanečnice, hudebníci, zpěváci i řemeslníci.

Další zajímavou památkou je zřícenina hradu Ralsko, který leží na stejnojmenném kopci. Kromě zřícenin hradu vás na vrcholu čeká i nádherný rozhled na České středohoří, Lužické a Jizerské hory, Český ráj a Máchův kraj. I ke hradu Ralsko se váže nejedna pověst. Má zde spát vojsko, které přijde na pomoc českému národu, až mu bude nejhůř.

Ne moc známou zříceninou v okolí Berkovského vrchu je Hrad Starý Bernštejn. Tento hrad není sice běžně veřejnosti přístupný, nicméně po dohodě s majitelem je možné jej navštívit. Majitel vám také rád udělá menší prohlídku a k tomu historický výklad. Díky tomu, že se hrad nachází vysoko na skále, naskytne se vám krásný výhled na Kokořínskou krajinu.

Pískovcová skaliska.

Úchvatné pískovcové skály, překrásná jezírka, malebné chaloupky, které vám připomenou mládí našich babiček a prababiček. Tak to je chráněná krajinná oblast Kokořín. Pískovcové skály s prudkými stržemi, roklemi a rozsedlinami vtiskly Kokořínsku, které je cennou součástí Máchova kraje, nezaměnitelnou tvář. Věřte, nevěřte, do této bujné, nádherné přírody se nedávno vrátili vlci, a dokonce se tu zabydlel i mýval severní. Hluboké lesy na Českolipsku se staly jejich domovem.

Čapská palice z pískovce

Údolí Pšovky na Kokořínsku

Pivovar ze 16. století, unikátní sušárna chmele i průrva Ploučnice.

Máchův kraj je velmi bohatý co do historických památek. Třeba taková sušárna chmele v Dubé, která vznikla v roce 1889, je ojedinělou technickou památkou v Evropě. Místní pivo si získalo mezinárodní věhlas, ale druhá světová válka vše dobré překazila.

Zrovna tak unikátní železniční most, který se klene přes údolí Peklo na Českolipsku, má rozhodně něco do sebe. Je ocelový, s pěti klenutými oblouky, o celkové délce 209 metrů, a jde o technickou památku.

Pivovar v obci Lobeč je impozantní už zdáli. Připomíná tradici vaření piva na Kokořínsku, jejíž kořeny sahají do 16. století. Parostrojní pivovar si můžete prohlédnout i zevnitř. Průvodce v dobovém oděvu místního pivovarského správce ještě podtrhne mimořádně zajímavý kolorit.

Sušárna chmele v Dubé

Pivovar v obci Lobeč

Průrva Ploučnice, to je kulturní památka nedaleko Stráže pod Ralskem. O co jde? Aby řeka mohla dobře odtékat, musely se do pískovcové skály, která stála v cestě, vyhloubit dva tunely. Této kuriozitě se také říká Hromová rána a přitahuje pozornost vodáků. Otužilci jí mohou projít, voda je tu zhruba do pasu a v létě je to fajn osvěžení.

Průrva Ploučnice

Vodáci na řece Ploučnici

Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku, pozvánka do Ringolandu na obrazy F. R. Čecha.

Pokud vaši potomci milují komiksové postavičky Pinďu, Fifinku, Myšpulína a Bobíka, vezměte je do Muzea Čtyřlístku v Doksech. Tito hrdinové jsou tu v téměř životní velikosti a děti se dozví spoustu zajímavostí o tom, jak se dělá komiks.

Se Čtyřlístkem se můžete vydat i okolo Blaťáku, tato naučná stezka vede kolem Máchova jezera.

Z trochu jiného soudku je pozvánka do Ringolandu ve Starých Splavech nedaleko Máchova jezera. Uvidíte tu desítky obrazů, grafik a artefaktů Františka Ringo Čecha. Svérázné obrazy se líbí i dětem, nicméně část výstavy je určena pouze očím dospělých návštěvníkům.

Výlety pěšky i na kole, jízda na bruslích i vodních šlapadlech.

Po stopách K. H. Máchy se můžete vydat díky cyklostezce v malebném Kokořínsku. Uvidíte hrad Houska, pokocháte se krásnými výhledy do přírody i pohledem na pohádkové chaloupky.

Doksy přitahují jako magnet milovníky sportu, pohybu a odpočinku. Najdete tu tenisové kurty, golfové hřiště, ale můžete se věnovat i vodním sportům, třeba windsurfingu, jachtingu, vodnímu lyžování. Nic vám nebrání projet se na šlapadle nebo se stáhnout do ústraní a věnovat se rybolovu.

Vodáci si pochvalují meandrovitou Ploučnici, kterou sjíždějí už ze Stráže pod Ralskem.

V bývalém vojenském prostoru Ralsko u Mimoně, na velmi kvalitním hladkém betonovém povrchu, se prohánějí nadšení inlinisté. Skvělé vyžití nabízí samotné letiště i rolovací dráhy, celková plocha je obrovská a po dešti velice rychle osychá.

Máchovo jezero, lezení v korunách stromů, superrychlé skluzavky i vodní lyže.

Máchovo jezero si v létě podmaní srdce každého čistokrevného vodomila. Čtyři velké písčité pláže, tobogány, vodní atrakce a spousta dalších možností, jak trávit volný čas. Půjčují tu šlapadla a lodičky, výbornou volbou je i okružní plavba parníkem. Hlavní pláže najdete v Doksech a Starých Splavech. Malé děti si tu vyhrají, ale ani dospělí se nudit nebudou. Čeká je lezení v korunách stromů nebo třeba bungee jumping. Skvělou zábavu nabízí i skákací hrad a závěsná trampolína.

Zarsík

V Aquaparku ve Starých Splavech si budete připadat jako ryba ve vodě, obzvlášť pokud milujete zábavu. Mají tu superrychlé skluzavky, ale také jedinečné obří nafukovací atrakce, jako třeba Ledovou kru, Akční věž, Hopsadlo a mnoho dalších.

Poblíž městečka Stráž pod Ralskem si dopřejte koupání v Horeckém rybníku. Dobře vybavený areál u rybníka s 800 m dlouhým vlekem využívají vodní lyžaři z celé republiky.

Obec Hamr na Jezeře se pyšní krásným jezerem s průzračnou vodou a udržovanou prosluněnou písečnou pláží dlouhou téměř 300 metrů. Na pláži je plno atrakcí – půjčovna loděk a šlapadel, obrovská vzduchová trampolína, skluzavky, houpačky, čtyřkolky, minigolf, lanový park i aquazorbing.

Na šlapadle

Vodní lyžování ve Stráži pod Ralskem

Nádherné přírodní koupání najdete v Harasově v Kokořínském dole. Rybník lemují majestátné pískovcové skály a hrad ze 14. století. Voda je sice studenější, ale čistá, pláže písčité.

Krásným koupalištěm se mohou pochlubit v Nedamově na Kokořínsku, kde mají dokonce letní kino. Kryté bazény najdete v České Lípě, ve Stráži pod Ralskem.

Přírodní koupaliště Harasov

Koupaliště Nedamov

Zimní sporty? Hlavně brusle a eisky!

Naleznete zde zajímavé vyžití i v zimním období. Máchovo jezero nabízí bruslení na rozlehlém ledu v romantických kulisách Máchova kraje. Křížem krážem po zamrzlém jezeře si můžete užít jízdu na speciálních plachetnicích, takzvaných eiskách. A když zatoužíte po sjezdovce, tak do 45 minut jste autem ve ski areálu Obří sud Javorník blízko Liberce.

Bruslení na jezeře

Lyžování

Na nic nečekejte a vyberte si tu pravou dovolenou pro Vás. Vybírejte z těch nejlépe hodnocených chat, na našem portálu!

10 000+

Zákazníků s námi jelo 2x a více

200+

Majitelů chalup je s námi přes 10 let

500+

Chat a chalup k pronájmu

98%

Zákazníků nás doporučuje