Vánoční přípravy a výzdoba
Nic nenavodí vánoční atmosféru víc než vůně z pečení cukroví. Vyzkoušejte náš osvědčený recept na výborné perníčky. Tahle vánoční tradice je ideální pro děti. Vykrajování perníčků, jejich zdobení, a hlavně ujídání milují děti ze všeho nejvíc.
Snad každý má doma krabici s nápisem Vánoce, která ukrývá nejrůznější vánoční dekorace, svícny a světýlka, jimiž si v době adventu vyzdobíme náš domov. Co by vám ve vánoční výzdobě chybět nemělo je jmelí. A to nejen kvůli zvyku s polibkem. Ale víte, že čím více bílých bobulí jmelí má, tím větší štěstí domácnost čeká? A podle lidové pověry nosí jmelí štěstí jen tomu, kdo je jím obdarován, nikoli tomu, kdo si jej koupí sám. A tak je jmelí náš tip na dárek při předvánočních návštěvách.
Betlém patří mezi tradiční výzdobu a dříve býval v každé domácnosti. Jestli ho ještě nemáte, vyrobte si ho s dětmi sami. Postačí vám papír, pastelky a vlastní fantazie. V minulosti lidé betlémy vyráběli ze dřeva, keramiky a také papíru. Jako hlavní symbol staročeských Vánoc byl betlém až do 19. století, kdy jej začal vytlačovat vánoční stromeček.
Rodinné tradice a zvyky
Každá rodina má jiné zvyky, které každoročně dodržuje a které prostě nesmí chybět. Někdo zdobí ovocem a oříšky stromeček v lese, aby si i zvířátka přišla na své. A někdo jiný zas jezdí v době vánočních svátků na dovolenou. Má to velkou výhodu - žádný předvánoční úklid se nekoná. Pronajměte si chatu na Vánoce a užijte si sváteční čas v klidu a míru v rodinném kruhu.
Koledy jsou hudbou Vánoc
Co možná nevíte, že slovo koleda pochází z latinského slova Calendae (kalendy) označující první lednové dny, kdy se slavil slunovrat. Koledy oslavují zrození Ježíška a právě koleda "Narodil se Kristus pán" je jednou z našich nejstarších již ze 13. století. Zazpívejte si s dětmi koledy, ať už ty staročeské nebo moderní, všechny s sebou přinesou kouzelnou vánoční náladu.
Vánoční zvyky na Štědrý den
Dříve lidé věřili, že Štědrý den má kouzelnou moc. Zlaté prasátko se zjeví tomu, kdo odolá všem lákadlům a dodrží celý den půst. V některých krajích bývalo zlaté telátko, které se zjevovalo mezi obláčky na obloze. Velká síla tohoto byla využívána k předpovídání budoucnosti a k tomu se váže hned několik zvyků. Věštění z rozkrojeného jablíčka, kdy hvězda znamená zdraví a štěstí. Věštění z lití olova už chce manuál na jednotlivé tvary. Velmi oblíbeným vánočním zvykem je pouštění skořápkových lodiček. Když se lodičky navzájem dotýkají, znamená to lásku, přátelství a toleranci, které potrvá i další rok.
Ať už dodržujete jakékoli vánoční zvyky, tím nejkrásnějším zvykem je, když se sejde celá rodina a společně vychutná vánoční čas.