•  608 775 582   po-pá: 8:00-18:00

Jižní Morava - Brno a okolí

úvodní foto
Publikováno 24. 9. 2018

Svébytné, moderní Brno, které nadchne milovníky historie a nabídne svoji náruč všem, kteří chtějí poznat tep velkoměsta. 

Velkolepá, svérázná a nenapodobitelná, taková je jihomoravská metropole Brno, kde najdete celou plejádu historických zajímavostí, stejně jako řadu příležitostí, jak se pobavit a strávit příjemné chvíle.

Biskupská katedrála sv. Petra a Pavla vyrostla v místech, kde kdysi stával starobylý hrad. Tato památka měla řadu architektonických podob. V průběhu staletí se měnila, až definitivně získala novogotický ráz. V útrobách chrámu si můžete prohlédnout například expozici Klenotnice katedrály, kde se soustředily vzácné církevní předměty, jako třeba monstrance, kalichy, roucha a další textilie. Renesanční Kaple Zvěstování Páněje zajímavá svým oltářem, vyřezaným ze vzácného ebenového dřeva. Nenechte se zmást tím, že petrské zvony odbíjejí poledne v 11 hodin. Je to záměr, jde o připomínku na rok 1645, kdy se Brno jako jediné moravské město hrdinně ubránilo švédským nájezdům v rámci třicetileté války.

Kapucínská hrobka, kterou najdete pod brněnským kostelem Nalezení svatého Kříže, vás zaujme tím, jak prostým, a přesto důstojným způsobem kapucíni provázeli zemřelé na onen svět. Vaší pozornosti jistě neujde mumie slavného barona Trencka. Žil velice rozmařilým životem, ale na stará kolena se stal kajícníkem a přál si být pohřben na holé zemi. To se mu splnilo.

K naprosto výjimečným památkám, které vstoupily svým významem i do historie československého státu, patří slavná třípatrová funkcionalistická Vila Tugendhat. Je pozoruhodná tím, že jde o jedno z nejvýznačnější předválečných děl architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století. Zároveň tato stavba určila další směr bydlení a je typickou ukázkou významného stylu, a to funkcionalismu. Vila patří na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V létě roku 1992 tu byla podepsána Dohoda o rozdělení Československa.

Ani v zimě, když bude dobré počasí, tedy hlavně mráz, v Brně nezlenivíte. Stačí obout si brusle a vyrazit na zamrzlou brněnskou přehradu, kde zažijete parádní bruslení pod širým nebem. Po zbytek roku zve na ohodovou plavku parníkem. Přehrada, zvaná místními Prýgl, leží na řece Svratce a je vyhledávaným rekreačním místem.

Hrad Špilberk leží v městské části Brno – střed. Základní kámen byl položen už ve 13. století. Zhruba o pět století později se z něj stala významná barokní pevnost, jejíž součástí bylo i vězení. Takzvané kasematy, tedy dlouhé, temné chodby, původně sloužily jako úkryt pro vojáky v době obléhání. Jeden z nejtěžších žalářů v Evropě se z nich stal až později. Po prohlídce kasemat se můžete nadechnout čerstvého vzduchu, když vystoupáte na rozhlednu, která je součástí hradu.

Chcete si sáhnout na meteorit? Navštivte hvězdárnu a planetárium v Brně. Shlédnete zajímavé přednášky, necháte se vtáhnout do tajů sluneční soustavy. Zážitky z návštěvy planetária si prodlužte při pikniku na Kraví hoře. Gril vám tam zapůjčí.

Ve městě Bučovice nedaleko Brna navštivte stejnojmenný renesanční zámek. Hned při vstupu vám padne do oka arkádové nádvoří s 90 sloupy a překrásná kašna. Kdo má rád ve věcech pořádek, nechť nahlédne do 200 let staré účtárny, která sloužila rodu Lichtenštejnů. K unikátům, který nadchne dospělé a děti především, patří Zaječí pokoj. Jde o výjev z imaginárního světa, kde nadvládu nad vším převzali zajíci. Atraktivní na pohled, výborné jako námět k zamyšlení. Tajemství života bohaté šlechty, která žila v době renesance, můžete odkrýt díky expozici Moravský aristokrat v labyrintu světa.

Zvláštností zámku Rosice je protiatomový kryt do kterého vás zavede prohlídka, v jiném okruhu obdivujte inteiréry zámku s renesančními malbami a s dětmi tu můžete zajít na výstavu hraček.

Zámek Slavkov u Brna patří k nejmohutnějším barokním památkám na Moravě a zapsal se nesmazatelně do dějin jako místo, kde se v roce 1805 odehrála slavná bitva tří císařů. Šlo o francouzského císaře Napoleon I., ruského cara Alexandra I. a rakouského panovníka Františka. Jednalo se tehdy o dosud nejkravější bitvu, kde padlo mnoho vojáků, na jejich počest byla v místě bitvy postavena Mohyla míru a muzeum, kde se dozvíte zajímavé informace o bitvě u Slavkova.

Malebné městečko Ivančice u Brna znají všichni, kdo si zamilovali herce Vladimíra Menšíka. Právě zde se velikán českého filmu narodil. Dalším slavným rodákem byl mimořádně talentovaný secesní malíř Alfons Mucha. Ve středověku sídlila v Ivančicích Jednota bratská, spojená se jménem Jana Blahoslava. Právě s tímto místem je spjat překlad slavné Bible kralické.

Nejstarší ženský klášter Porta Coeli na Moravě vznikl ve 13. století v Předkláštěří. V této původně vinařské oblasti se později začalo těžit uhlí a Oslavany se staly havířským městem. Místní zámek slouží jako muzeum a patří mezi kulturní památky.

V Oslavanech se ještě chvíli zdržíme. Zábavní park Permonium se rozkládá na ploše 6 000 metrů čtverečních a najdete tu spoustu atrakcí, například překonávání překážek díky Pavoučí pasti, Hlavní štolu, která simuluje cestu do podzemí. Labyrint vás naučí, jak se orientovat v důních chodbách, Velké důlní pole v sobě skrývá rozsáhlé nadzemní bludiště. Díky Dovrchnici se naučíte zdolávat překážky směrem vzhůru. Lanové centrum Industriální stezka je dlouhé 275 metrů a proplétá se celým areálem. Zajímavých zastávek a atrakcí je tu celá řada a nezapomněli tu snad na žádnou věkovou skupinu.

Lovecký hrad Veveří se tyčí na skále přímo nad Brněnskou přehradou. Během prohlídky od sklepů až po půdy uvidíte kromě panských komnat i sbírku originálních malovaných erbů nebo repliky tyčových zbraní. Z vyhlídkové terasy se můžete pokochat pohledem na přehradu a okolí.

Nádherný dřevěný mlýn, poslední z osmi původních, se podařilo dochovat poblíž Klobouků na Brněnsku. Mlýn dodnes funguje, ačkoli ho naši předci postavili již v roce 1748.

Hrad Pernštejn nabídne exkurzi do několika historických etap, a to od gotiky až po současnost. Malí návštěvníci mohou s průvodcem hledat pověstou Bílou paní, což bývá pro caparty nezapomenutelný zážitek. Hrad je perfektně zachovalý a může se pochlubit tím, že nikdy nebyl dobyt.

Vyškov je pro turisty zajímavý z několika hledisek. Je tu Letecké muzeum, kde pochopíte, jak se tyto dopravní prostředky měnily v čase. V interiérech vyškovského zámku se seznámíte s historií této části země, protože tu sídlí Muzeum Vyškovska. Na zámecký park volně navazuje Zoologická zahrada, která se specializuje na chov domácích zvířat z celého světa, ale potěšíte se pohledem i na spoustu pro nás exotických zvířecích druhů. Ratolesti vezměte do vyškovského DinoParku, kde na ploše 5 hektarů uvidí věrné modely prehistorických zvířat v jejich původní velikosti. K nejzajímavějším patří atrakce DinoBike. Projížďka na kole ve výšce 11 metrů přímo nad hlavami veleještěrů, to rozhodně není nic, co se vám poštěstí zažít každý den. A jestli chcete mít hvězdy na dosah ruky, zajděte do vyškovské hvězdárny, kde se vám tento sen splní díky moderním přístrojům a dalekohledům.