• 608 775 582
  • PO-PÁ: 8:00-18:00
  •  

OBJEDNEJTE SI VČAS NEJLEPŠÍ TERMÍNY A CHATY.

Při platbě využijte příspěvek od zaměstnavatele, benefity nebo kartu Sphere.

 

Jižní Morava - Brno a okolí

úvodní foto
Publikováno 24. 9. 2018

Svébytné, moderní Brno, které nadchne milovníky historie a nabídne svoji náruč všem, kteří chtějí poznat tep velkoměsta. 

Velkolepá, svérázná a nenapodobitelná, taková je jihomoravská metropole Brno, kde najdete celou plejádu historických zajímavostí, stejně jako řadu příležitostí, jak se pobavit a strávit příjemné chvíle.

Biskupská katedrála sv. Petra a Pavla vyrostla v místech, kde kdysi stával starobylý hrad. Tato památka měla řadu architektonických podob. V průběhu staletí se měnila, až definitivně získala novogotický ráz. V útrobách chrámu si můžete prohlédnout například expozici Klenotnice katedrály, kde se soustředily vzácné církevní předměty, jako třeba monstrance, kalichy, roucha a další textilie. Renesanční Kaple Zvěstování Páněje zajímavá svým oltářem, vyřezaným ze vzácného ebenového dřeva. Nenechte se zmást tím, že petrské zvony odbíjejí poledne v 11 hodin. Je to záměr, jde o připomínku na rok 1645, kdy se Brno jako jediné moravské město hrdinně ubránilo švédským nájezdům v rámci třicetileté války.

Kapucínská hrobka, kterou najdete pod brněnským kostelem Nalezení svatého Kříže, vás zaujme tím, jak prostým, a přesto důstojným způsobem kapucíni provázeli zemřelé na onen svět. Vaší pozornosti jistě neujde mumie slavného barona Trencka. Žil velice rozmařilým životem, ale na stará kolena se stal kajícníkem a přál si být pohřben na holé zemi. To se mu splnilo.

K naprosto výjimečným památkám, které vstoupily svým významem i do historie československého státu, patří slavná třípatrová funkcionalistická Vila Tugendhat. Je pozoruhodná tím, že jde o jedno z nejvýznačnější předválečných děl architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století. Zároveň tato stavba určila další směr bydlení a je typickou ukázkou významného stylu, a to funkcionalismu. Vila patří na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V létě roku 1992 tu byla podepsána Dohoda o rozdělení Československa.

Ani v zimě, když bude dobré počasí, tedy hlavně mráz, v Brně nezlenivíte. Stačí obout si brusle a vyrazit na zamrzlou brněnskou přehradu, kde zažijete parádní bruslení pod širým nebem. Po zbytek roku zve na ohodovou plavku parníkem. Přehrada, zvaná místními Prýgl, leží na řece Svratce a je vyhledávaným rekreačním místem.

Hrad Špilberk leží v městské části Brno – střed. Základní kámen byl položen už ve 13. století. Zhruba o pět století později se z něj stala významná barokní pevnost, jejíž součástí bylo i vězení. Takzvané kasematy, tedy dlouhé, temné chodby, původně sloužily jako úkryt pro vojáky v době obléhání. Jeden z nejtěžších žalářů v Evropě se z nich stal až později. Po prohlídce kasemat se můžete nadechnout čerstvého vzduchu, když vystoupáte na rozhlednu, která je součástí hradu.

Chcete si sáhnout na meteorit? Navštivte hvězdárnu a planetárium v Brně. Shlédnete zajímavé přednášky, necháte se vtáhnout do tajů sluneční soustavy. Zážitky z návštěvy planetária si prodlužte při pikniku na Kraví hoře. Gril vám tam zapůjčí.

V areálu brněnského výstaviště zase najdete zábavné a vědecké centrum VIDA, které potěší nejen vaše děti. V centru na vás čeká přes 150 exponátů, které si můžete nejen prohlédnout, ale též se do nich interaktivně zapojit. Součástí prohlídky jsou i vědecké pokusy či komentované expozice. Toto zábavné a naučné centrum lze navštívit za každého počasí.

Ve městě Bučovice nedaleko Brna navštivte stejnojmenný renesanční zámek. Hned při vstupu vám padne do oka arkádové nádvoří s 90 sloupy a překrásná kašna. Kdo má rád ve věcech pořádek, nechť nahlédne do 200 let staré účtárny, která sloužila rodu Lichtenštejnů. K unikátům, který nadchne dospělé a děti především, patří Zaječí pokoj. Jde o výjev z imaginárního světa, kde nadvládu nad vším převzali zajíci. Atraktivní na pohled, výborné jako námět k zamyšlení. Tajemství života bohaté šlechty, která žila v době renesance, můžete odkrýt díky expozici Moravský aristokrat v labyrintu světa.

Zvláštností zámku Rosice je protiatomový kryt do kterého vás zavede prohlídka, v jiném okruhu obdivujte inteiréry zámku s renesančními malbami a s dětmi tu můžete zajít na výstavu hraček.

Zámek Slavkov u Brna patří k nejmohutnějším barokním památkám na Moravě a zapsal se nesmazatelně do dějin jako místo, kde se v roce 1805 odehrála slavná bitva tří císařů. Šlo o francouzského císaře Napoleon I., ruského cara Alexandra I. a rakouského panovníka Františka. Jednalo se tehdy o dosud nejkravější bitvu, kde padlo mnoho vojáků, na jejich počest byla v místě bitvy postavena Mohyla míru a muzeum, kde se dozvíte zajímavé informace o bitvě u Slavkova.

Malebné městečko Ivančice u Brna znají všichni, kdo si zamilovali herce Vladimíra Menšíka. Právě zde se velikán českého filmu narodil. Dalším slavným rodákem byl mimořádně talentovaný secesní malíř Alfons Mucha. Ve středověku sídlila v Ivančicích Jednota bratská, spojená se jménem Jana Blahoslava. Právě s tímto místem je spjat překlad slavné Bible kralické.

Nejstarší ženský klášter Porta Coeli na Moravě vznikl ve 13. století v Předkláštěří. V této původně vinařské oblasti se později začalo těžit uhlí a Oslavany se staly havířským městem. Místní zámek slouží jako muzeum a patří mezi kulturní památky.

V Oslavanech se ještě chvíli zdržíme. Zábavní park Permonium se rozkládá na ploše 6 000 metrů čtverečních a najdete tu spoustu atrakcí, například překonávání překážek díky Pavoučí pasti, Hlavní štolu, která simuluje cestu do podzemí. Labyrint vás naučí, jak se orientovat v důních chodbách, Velké důlní pole v sobě skrývá rozsáhlé nadzemní bludiště. Díky Dovrchnici se naučíte zdolávat překážky směrem vzhůru. Lanové centrum Industriální stezka je dlouhé 275 metrů a proplétá se celým areálem. Zajímavých zastávek a atrakcí je tu celá řada a nezapomněli tu snad na žádnou věkovou skupinu.

Lovecký hrad Veveří se tyčí na skále přímo nad Brněnskou přehradou. Během prohlídky od sklepů až po půdy uvidíte kromě panských komnat i sbírku originálních malovaných erbů nebo repliky tyčových zbraní. Z vyhlídkové terasy se můžete pokochat pohledem na přehradu a okolí.

Nedaleko hradu (cca 18 km) můžete zavítat i do místní obory Holedná, kde uvidíte volně pobíhající divokou zvěř, například jeleny, muflony, daňky, laně a další.

Nádherný dřevěný mlýn, poslední z osmi původních, se podařilo dochovat poblíž Klobouků na Brněnsku. Mlýn dodnes funguje, ačkoli ho naši předci postavili již v roce 1748.

Hrad Pernštejn nabídne exkurzi do několika historických etap, a to od gotiky až po současnost. Malí návštěvníci mohou s průvodcem hledat pověstou Bílou paní, což bývá pro caparty nezapomenutelný zážitek. Hrad je perfektně zachovalý a může se pochlubit tím, že nikdy nebyl dobyt.

Nejen pro dobrodružné povahy doporučujeme v Brně výlet na Stránskou skálu, nacházející se na východě Brna, mezi Slatinou a Líšní. Tato geologicky a paleontologicky významná lokalita určitě zaujme svou krásnou přírodní scenérií, kde převládá vápenec, starý až 156 miliónů let. Navíc, pokud budete pozorní, můžete zde nalézt i nějaké zkameněliny částí pravěkých živočichů.

Vyškov je pro turisty zajímavý z několika hledisek. Je tu Letecké muzeum, kde pochopíte, jak se tyto dopravní prostředky měnily v čase. V interiérech vyškovského zámku se seznámíte s historií této části země, protože tu sídlí Muzeum Vyškovska. Na zámecký park volně navazuje Zoologická zahrada, která se specializuje na chov domácích zvířat z celého světa, ale potěšíte se pohledem i na spoustu pro nás exotických zvířecích druhů. Ratolesti vezměte do vyškovského DinoParku, kde na ploše 5 hektarů uvidí věrné modely prehistorických zvířat v jejich původní velikosti. K nejzajímavějším patří atrakce DinoBike. Projížďka na kole ve výšce 11 metrů přímo nad hlavami veleještěrů, to rozhodně není nic, co se vám poštěstí zažít každý den. A jestli chcete mít hvězdy na dosah ruky, zajděte do vyškovské hvězdárny, kde se vám tento sen splní díky moderním přístrojům a dalekohledům.

Přibližně 4 km od Vyškova se nachází ocelová Rozhledna Na Chocholíku, která se tyčí do výše 26 metrů a naskýtá se z ní krásný výhled na oblast Hané, Drahanskou vrchovinu, Hostýnské vrchy, Bílé Karpaty, Chřiby a Beskydy. K rozhledně vedou upravené stezky, po kterých lze přijít i s kočárkem.

10 000+

Zákazníků s námi jelo 2x a více

200+

Majitelů chalup je s námi přes 10 let

500+

Chat a chalup k pronájmu

98%

Zákazníků nás doporučuje