Kostel a hroby portášů - Valašská Bystřice
Církevní památky , okres Vsetín
Až budete projíždět Valašskou Bystřicí, zastavte se u místní dominanty - kostela Nanebevzetí Panny Marie a objevte hroby portášů - poslední historickou památku na tento unikátní polovojenský sbor.
Barokní kostel byl postaven ve druhé polovině 18. století, přičemž zásluhu na výstavbě měl především portášský poručík Jiří Křenek a hrabě Michal ze Žerotína. Kostel v minulosti obklopoval i hřbitov, nicméně byl zrušen a dodnes se zde dochovaly pouze dva hroby s barokními náhrobky z konce 18. století. I když není 100% jisté, kdo je pod nimi pohřben, nejčastěji se mluví právě o Jiřím Křenkovi, zakladateli místní portášské stanice, a dále o jeho synovi Ondřejovi, portášském desátníkovi a kováři. Nicméně některé prameny uvádí, že místo syna je zde pohřbena manželka Jiřího - Marina.
A kdo že byli vlastně ti portášové? Jejich vznik je datován již do roku 1638, kdy byli povoláni na pomoc vojsku, jelikož se vyznali nejlépe v místních lesích, průsmycích apod. Hlavním úkolem portášů pak bylo střežit moravské hranice, udržovat pořádek v kraji a případně chytat i pašeráky z Uher. Portáši byli tedy něco jako místní policajti s vnitřní polovojenskou strukturou, přičemž jejich uniformu tvořily valašské kroje. Sbor portášů byl definitivně zrušen v roce 1830, kdy se místní poměry již uklidnily.
Pokud si budete chtít výlet prodloužit, doporučujeme procházku na 2 km vzdálenou rozhlednu Búřov, ze které je krásný výhled na okolní kopce, nebo potom návštěvu Valašského muzea v přírodě v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm.
Další turistické cíle v oblasti Beskydy a Valašsko (82) nebo okresu Vsetín (37).