•  608 775 582   po-pá: 8:00-18:00

Malá rodinná zahradnická farma s agroturistickým ubytováním

úvodní foto
Publikováno 28. 6. 2016

Přinášíme Vám rozhovor s panem Kolaříkem, majitelem rodinné zahradnické farmy s agroturistickým ubytováním. Po týdnu dovolené v Kamenici zrelaxujete tělo, duši i mysl a odnesete si nejen vzpomínky na krásné chvíle, ale i mnohé zkušenosti a poznání z oboru zahradničení a zdravého životního stylu.

Celý objekt je citlivě zrekonstruován, najdeme zde chalupu s uzavřeným travnatým dvorem, hřištěm, krytým bazénem, lesoparkem s ohništěm, společenskou místností pro 25 osob s otevřeným krbem a 5-ti apartmány pro 4-5 osob. Takto to zde ale v době pořízení nevypadalo, chalupa prošla mnohými úpravami a opravami. Pane Kolaříku, co Vás k pořízení zrovna tohoto objektu přivedlo?

Když jsem v r. 1990 tento dosti zdevastovaný objekt kupoval, sehrála v tom, jako ve všem v životě roli náhoda, nebo osud, chcete-li. Hledal jsem vhodné prostory k provozování malého rodinného zahradnictví a právě tento objekt byl velmi zajímavý svou polohou, orientací, ale i historií. Původně patřil potomkům v místě proslulého MUDr. Arnošta Káby - lékaře lidumila. Jeho pamětní deska zdobí průčelí domu a dodnes jsou po něm pojmenovány různé kulturní a sportovní akce v Kamenici. Objekt má své "génium loci" a spoluvytváří svou historií rámec naší činnosti.

Jakou to má souvislost s Vaší činností?

Prvním záměrem bylo objekt opravit tak, aby se v něm dalo bydlet. K tomu jsou třeba peníze, rozhodl jsem se je tedy vydělat. Postupoval jsem pomalu, bez úvěrů a v klidu. Z hromady sutin po stodole vznikla víceúčelová hala s bazénem pro letní provoz, s posezením pod fíky a vinnou révou a stolním tenisem. V chladnějším podnebí Vysočiny je to velmi příjemné, je zde stálá teplota a je to velmi příjemné v jakémkoli počasí. Brzy z jara prostor využíváme jako prodejnu rostlin, prodej se později stěhuje ven a začátkem června je ukončen a prostor už patří jen bazénu. Prodáváme sadbu zeleniny, květin, trvalek, skalniček, bylinek, netradičního ovoce jako kiwi, schisandra, borůvky, amelanchiery, rakytník apod., cca 20 druhů. Vše směřujeme ke zdravému způsobu života, stravování, bylinkám a celkovému relaxu v přírodě.

Souvisí Vaše pěstování nějak s historií objektu resp. MUDr. Kábou? 

Domnívám se, že ano. Každý člověk prochází ve svém životě různými fázemi a není věčně mladý a zdravý. S přibývajícími křížky na krku přibývá i bolístek a neduhů, které naše, sice velmi vyspělé zdravotnictví zaměřené spíše na akutní péči, řešit neumí. Tzv. civilizační choroby jsou většinou z časových důvodů, ale i zájmů farmaceutických lobby, nad jeho síly a zaměřuje se pouze na potlačování symptomů. Na víc není čas a prostředky. Je to totiž běh na dlouhou trať. Především by měl každý pochopit, že zdraví je jeho vlastní boj a nikdo, ani nejlepší zdravotnictví na světě, dnes ani v budoucnu, to za něj nevyřeší. Začíná to již od prevence, stravování, stresů, strachů, nedostatku pohybu, životního prostředí, škodlivých návyků. Je to na delší povídání.

Zabýváte se tedy i léčitelstvím?

To opravdu ne. Každý z nás má totiž toho nejlepšího doktora v sobě, sám se nejlépe zná, je třeba si porozumět, pochopit souvislosti a nechat toho doktora pracovat - nepřekážet mu. Není to nic zase tak složitého, ale vyžaduje to změnu životního stylu a trochu disciplíny. Jak říká můj oblíbený doktor Hnízdil - nemoc je jen informace o tom, že něco děláme špatně.

A jakou spojitost to má se zahradničením?

Čínské přísloví říká, chceš - li být šťastný celý život, staň se zahradníkem. A stále více a více lidí to také tak vidí. V čistém prostředí Vysočiny, daleko od silnic, železnic, chemicky ošetřovaných zemědělských ploch, jsme vybudovali areál - říkáme tomu ranč. Jedná se cca o 10 ha oploceného pozemku, kde bez chemie, částečně formou permakultury, pěstujeme ovoce a zeleninu. Rostou zde desítky druhů léčivých bylin a houby. Naše produkce není velká, ale je to čistá příroda, pěstujeme pro vlastní potřebu, přebytky prodáme s možností vše zakoupit takřka za supermarketové ceny. Podle toho co se zrovna sklízí a dozrává.

Komu byste doporučil strávit dovolenou právě u Vás?  

Rodinám s dětmi, přátelům, cyklistům, rybářům a všem těm, kteří se zajímají o zahradničení, pěstování ovoce, zeleniny, jahod, bylinek, a to bez použití chemie.  Pokud bude zájem, rád se zájemci pobeseduji o alternativách slučitelných se současným životním stylem a souvislostech se zdravím.

Kromě uzavřeného dvoru, zimní zahrady s bazénem, dvou pinpogových stolů, travnatého hřiště, krbu, venkovního posezení, společenské místnosti, Wi-Fi a mnoho dalšího, co ještě můžete oproti jiným objektům nabídnout?

Vášnivým houbařům umožníme sběr hub v našem vlastním oploceném zahradním areálu cca 2 km od obce. V tomto cca 10 ha prostoru máme i dva vlastní menší rybníky, ovocný sad, jahodárnu, plantáž vánočních stromků a jiné. Zájemcům z řad zahrádkářů umožníme prohlídku s výkladem.

Kolem je krásná kopcovitá krajina, rozsáhlé lesy, cyklostezka Jihlava- Raab v Rakousku, údolí řeky Jihlavy, zříceniny, zámky. Jihlava se svými lákadly ale i Telč, Třebíč, Žďár, Polná, Nové město a další. U nás si zkrátka užijete dovolenou hezky česky.

Pane Kolaříku, velice Vám děkujeme za vyčerpávající a milý rozhovor, co byste rád sdělil na závěr?

Naší prioritou není pronajímání objektu, tou je zahradničení. Ale rádi bychom oživili prvorepublikovou tradici letních bytů. Možná si to zde někteří klienti oblíbí natolik, že se budou každoročně vracet a třeba se i stanou našimi přáteli. A to je náš cíl.